Patkányprobléma megelőzéséről
Milyen veszélyt jelenthetnek a lakott területen megtelepedő rágcsálók?
Közegészségügyi jelentőségük mellett jelentős gazdasági kárt okozhatnak. Kártételük kis része csupán az általuk elfogyasztott élelmiszer. Ürülékükkel, mozgásukkal és a csomagolóanyagok kirágásával nagy mennyiségű takarmányt, élelmiszert tudnak beszennyezni. A rágcsálók üregeik ásásával, rágásukkal az épületek, töltések és a csatornahálózat szerkezeti elemeiben, valamint elektromos berendezésekben tudnak kárt tenni.
A patkányok és az egerek számos kórokozót (baktériumokat, vírusokat, parazitákat) hordozhatnak, illetve terjeszthetnek. A kórokozókat többek között az állatok nyála, ürüléke és vizelete tartalmazhatja. Életmódjukból adódóan, a rágcsálók lábára, bundájára is szennyeződések tapadnak, melyeket az élelmiszerre átvihetnek. A rágcsálók által terjesztett némely fertőzés az embert és a haszonállatokat egyaránt megbetegítheti. A városokban élő rágcsálók megbetegedést elsősorban a szennyezett élelmiszer közvetítésével tudnak átadni az embereknek.
Az élelmiszeripari, vendéglátó-ipari egységekben ezért a közterületen történő rágcsálóirtástól függetlenül jogszabály szerint kötelező a rágcsálómentességet fenntartani. A rágcsálók közegészségügyi ártalma tehát az élelmiszeripari, vendéglátó-ipari és egészségügyi létesítmények célzott védelmére vonatkozó előírások betartásával megelőzhető.
Patkányprobléma megelőzéséről...
Ne szemeteljünk, ügyeljünk a környezetünk tisztán tartására! Az utcán eldobott szemét hozzájárul a patkányártalom kialakulásához, valamint a patkánypopuláció elszaporodásához. Ezért kérjük, hogy a szemetet mindig hulladéktároló-edényben helyezzék el. A háztartási hulladékot elzárva tárolják. Utcai ételfogyasztás esetén a csomagolást, illetve a maradékot a szemeteskukába dobják, vagy célszerű hazavinni és inkább saját kukába dobni, különösen akkor, ha a csomagolás szelektíven gyűjthető. Lomokat csak lomtalanításkor tegyenek ki, és kizárólag a kijelölt helyekre, mert a felhalmozott lomok fészkelő- és búvóhelyet biztosíthatnak a rágcsálóknak.
Ételmaradékot kezeljük megfelelően! Kérjük, ne öntsenek ételmaradékot a csatornarendszerbe, mert az ételmaradékokkal terhelt csatornarendszer ideális feltételeket biztosít a patkánypopulációnak. Ehelyett kérjük, hogy gondosan lezárva és becsomagolva helyezzék a háztartási hulladékgyűjtő edénybe az ételmaradékokat, illetve lehetőség esetén komposztáljanak.
A rágcsálók fészkelő és búvóhelyeit szüntessük meg! Ügyeljenek az ingatlanok környezetének rendben tartására! Az épületek környékén található, fészkelésre alkalmas törmelékek, téglarakások, felhalmozott építőanyagok, széna- vagy szalmakazlak alkalmas fészkelőhelyet biztosíthatnak a rágcsálóknak. Ezek megfelelő módon való tárolásával, vagy elszállításával megelőzhető a patkányok elszaporodása. A kertben felhalmozott tűzifát legalább 30 cm-rel a föld felett tárolják. A fákról lehullott diót, gyümölcsöt célszerű mielőbb felszedni a kertből, udvarról. A sövények alját szükséges ritkítani, és ősszel az avart gondosan ki kell húzni alóla. A komposztot zárt komposztáló ládákban helyezzék el és ezekbe állati eredetű hulladékokat ne tegyenek. A háziállatok tápja vonzó a rágcsálóknak, ezért kültéri etetéskor csak annyit helyezzenek ki, amennyit azonnal elfogyaszt a háziállatuk.
Tartsuk rendben és tisztán lakóhelyünket!
Ne etessük a galambokat! Ne szórjanak ki, kenyér és pékáru maradékot a galamboknak és más madaraknak, mert a megmaradt felesleges élelem odacsalogatja a patkányokat is.
Lépjen velünk kapcsolatba, csupán néhány kattintással!